• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KARABURUN ZEYTİNYAĞI

Karaburun

ZEYTİNYAĞI

Olgunlaşmış zeytinlerin elle toplandığı, asit değeri 1.5-2.0 arasında bulunan Kontini Sistem Makinelerde vucut ısısı değerinde  sıkılmış, Natural Zeytinyağlarını öneriyoruz. 

Kalitesini Anlamak için bu testi mutlaka uygulayın

- Salatalarınızda zeytinyağı kullanınız

- Yumurtalarınızı zeytinyağında pişiriniz

MUCİZE

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Zeytin yaprağı çayı yapmanın birkaç farklı yolu mevcut olmakla birlikte, en yüksek verimi almanızı sağlamak açısından bu yötemden bahsediyoruz. Detaylı bilgiye aşağıda belirtmiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

Önceden klorsuz suyla yıkamış olduğunuz zeytin yapraklarınızı, robotunuza atarak ya da bıçak yardımıyla ince ince keserek çay haline getirelim. Daha sonra 3 dakika boyunca kaynatmış olduğumuz 1 litre suyumuzun içerisine 15 çay kaşığı zeytin yaprağı çayımızı atalım 3-5 dakika kadar kaynatmaya devam edelim. Daha sonra 10-15 dakika demlenmesini bekleyelim. Bu sure içerisinde suyumuzun sıcak kalmasına özen gösterelim. Bir bardak çaya damak zevkinize göre (Bizim önerimiz çeyrek limonun yarısı)limon ilave ederek karıştıralım. Çayımız içilmeye hazırdır. Afiyet olsun.

Detaylı Bilgi

HURMA-ZEYTİN-NEDİR

 HURMA ZEYTİN NEDİR?

Hurma zeytin Yüce Allah'ın dünya üzerinde sadece Karaburuna bahşettiği bir mucizedir.

Bu zeytin sadece ölmez ağacın dalında yetişir. Karaburunun mavi bayraklı denizinin tuzuyla ve Phoma Oleae adlı mantarın sporları ile olgunlaşır. Bu mantar sporları zeytin tanesinin üzerinde gezerler ve zeytin tanesini fermante ederler. Bu fermantasyon sonucunda Hurma zeytin oluşur ve hiçbir işlem görmeden henüz dalındayken yenecek kıvama gelir.

GERÇEK HURMA ZEYTİNİ NASIL ANLARSINIZ?

Kesin olarak belirtmek isterim ki tam olarak olgunlaşmış hurma zeytini sadece Karaburun'da bulabilirsiniz. Karaburun'da bu işi yapan insanlardan (üreticilerden) almanız gerekir. Rengi açık kahverengidir. Acılık oranı doğrultusunda kalitesini anlamak mümkündür. Kabuğu çok ince ve çekirdeği normalde küçüktür. Dokunduğunuzda yumuşak ve etlidir. Makbul olanının üzerinde kendine has beyaz hatta çok hafif maviye çalan hafif bir tabaka bulunur.


NASIL TÜKETİLMELİ?

Çeşitli işlemlerle tatlandırılmış, doğal lezzetini kaybetmiş işleme uğramış zeytinlerle karıştırılmaması gerekir. Herkesin tüketebileceği bir ürün değildir. Bir kez beğenen asla başka zeytin yiyemez, beğenmeyen ise birdaha Hurma zeytin yiyemez. Bunu sadece deneyenler bilir. Hurma zeytin tadını anlamanız için size küçük bir sır vermek istiyorum. İlk yediğiniz hurma zeytin çekirdeğini ağzınızdan çıkartmayın. 3 dakika ağzınızda kalmasına izin verin, tadını en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz.

HURMA ZEYTİNİN SAKLANMASI

Son zamanlarda pet şişelerde 1-1,5 yı kadar muhafaza edilebilmektedir. Bir Kahvaltıda tüketebileceğiniz kadar Hurma zeytini hiçbir işlem yapmadan 500 ml. pet şişeye doldurunuz. Kapağını sıkıca kapatıp gölge ve serin bir yerde pet şişelerin kapağını hiç açmadan saklayınız.

Kapağı açılan pet şişelerdeki Hurma zeytinin 1-2 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. 


SAĞLIĞA YARARLARI

  İçerdiği mineraller sayesinde kalp dostudur. Kalp hastlarına doktor tavsiyesidir. 

Tuz içermediği için tansiyon hastalarına iyi gelir.

Yüksek düzeyde antioksidan içerir ve serbest asidikleri nötürülüze ederek, vucuttaki tahribatı yok eder.

Hurma kuran'da sıkça adı geçen şifa kaynağı bir meyvedir. Hurma zeytin içerdiği yüksek seviyede antioksidanlar sayesinde insan vucuduna en yararlı besinler arasına girmiştir.

Ölmez ağaç senede 20-30 kilogram ürün veriyorken, bu ürünün içerisinden sadece 1kg. kadarı hurma olur. Bu nedenle çok değerlidir ve piyasada çokça bulunmaz.ZEYTİNYAĞI

Ayaklarınızın altında ezin dedi Zeus. Sonra gülümsedi ve karıştı gökyüzüne...

Halkı sordu bu nedir?

Sonra Athena cevapladı bu sefer;

'Bu Ölmez Ağacın Özüdür. Artık Ölüm uğramayacak bu diyarlara. Bu size Zeusun armağanıdır.'

İşte böyle başladı Zeytinyağı hikayemiz.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 - Karaburun Zeytinyağları yaklaşık %30 hurma zeytini yağı içermektedir. Bu nedenle kendine özgü muhteşem bir aromaya sahiptir

- Karaburunda Hurma Zeytini oluşumu beklenmesi nedeniyle Zeytinyağlarımız %100 olgunlaşmış zeytinlerden elde edilmiştir

- Zeytinlerimiz vucut ısısı sıcaklığı değerinde kontini sistem zeytinyağı fabrikasında sıkılmıştır

 

ZEYTİNYAĞI ÖZELLİKLERİ

- Zeytinyağının aroması en önemli faktördür. Olgunlaşmadan kopartılan zeytinler oluşum evrelerini tamamlayamazlar. Bu nedenle verim düşer. Olgunlaşmadan kopartılan meyveleri örnek vermek mümkündür. (olgunlaşmadan kopartılan muzlar vb.)

- Zeytinyağının rafine olmamasına özen göstermelisiniz. Rafine yağlar özelliklerini maalesef yitirmektedirler. Rafine yağlar mineral değeri bakımından fakir yağlardır. 

- Zeytinyağının Asit değeri çok önemli olmamakla birlikte bazen avantaj bile yaratabilir. İçerdiği asit ve mineral yoğunluğu açısından 1.5-2 asit değerine sahip zeytinyağlarının sağlık açısından zararı olmadığı gibi,oleik asit nedeniyle faydası bile bulunur. Kıstas damak zevkinizin kabul edebileceği ölçülerdir. (Toplama sonrası yapılan hatalar nedeniyle ve Saklama şartları sonucu asit oranının artması kasdedilmemektedir.)

- Kaliteli zeytinyağında mutlaka zeytin kokusunu hissedersiniz.

- Harmanlanmıştır ibaresi bulunan zeytinyağlarını önermemekteyiz.

- Ölmez ağacın zeytinyağını mutlaka deneyiniz. Karaburun'un zeytinyağını denemeden zeytinyağı tüketmiş sayılmazsınız!

Site Haritası